Vítejte!                                

Dostali jste se na mé stránky. Jmenuji se Lukeš Leoš. Bydlím v Rakvicích na okrese Břeclav. Zabývám se chovem holubů Amerických kingů. Na těchto stránkách bych Vás chtěl seznámit s mým chovem.

 

Welcome in my webside!

My name is Leoš Lukeš and I leve in Rakvice. This is a small willage in south Moravia. i breed pigeons "American Kings" and I would like to introduce you with thern in this webside.

 

O nás

Holuby Kingy chovám od roku 1970, kdy jsem získal první diplom a čestnou cenu. To mě motivovalo zůstat u tohoto plemene doposud. Od roku 1989 jsem členem King klubu ČR. Chovám 12 párů kingů. Z toho 3 páry Andalusia, 2 páry Indigo, 1 pár Gryzly a 6 černých párů. Každý pár má svůj box ve velké voliéře. Výletky jsou rozděleny do dvou menších na mladší a starší. Voliéry jsou osety travní směsí. 

 

About us:

I breed an American Kings since 1970. In this year I wone a first diploma and an award. And it motivated me to keep this kind to present. I am a member of King club ČR since 1989. I have 12 couple of Kings. From that are 3 couple of Andalusia, 2 couple of Indigo, 1 couple of Gryzly and 6 black couple. Every couple has own box in a big volary. Young one are separately in two smaller boxes and they are divided to younger and older. In whole volary growes a greensward.